SERVİS TALEP FORMU

Derin Dondurucu Arıza Kodları

 

 

 

 

Soğutmama Arızası ve Çözümleri; Buzdolabınız eğer soğutma işlemini tam anlamıyla yerine getirmiyor ve besinlerin kısa süre içerisinde bozulduğu gözlemleniyorsa bunun temelinde karlanmaya bağlı gaz filtrelerinin görevini yerine getirmemesi, mıknatıssal yapışkanların buzdolabı kapağını sıkı bir şekilde tutmaması olabilir. Buzdolabı soğutma düğmesi değer ayarının çocukların ayarıyla oynamasından kaynaklı olarak değerin yükseltilmesi buzdolabından randıman alınmayarak soğutma işlemi yapılmaz veya kısmi olarak görevini tam anlamıyla yerine getirmez. Bu durumda dolap boşaltılarak 24 saat çalıştırılmaz ve 24 saatin sonunda dolabın sorunsuz çalıştığı görülecektir. Ancak hala dolabınız soğutmuyorsa bu defa dolabın kapağının tutmasını sağlayan plastik tarzlı mıknatıslardan hava geçip geçmediği veya tam anlamıyla kapının kapanıp kapanmadığına bakılır. Eğer tam anlamıyla kapı kapanmıyorsa bu konunun çözümü amacıyla mıknatıs tarzlı lastiksi yapının değiştirilmesi gerekir. Bir diğer problem ise soğutma derecesinin ayarlandığı düşmenin işlevini yitirerek derece ayarının arttırma ve azaltılması gerçekleştirmediğinden kaynaklanır. Böylesi bir durumda öncelikle soğutma ayarının yerinde olup olmadığı tespit edilir eğer soğutma ayarı doğru ise bu düğmenin çalışıp çalışmadığı tespit edilir. Eğer bu düğme çalışmıyorsa aynı modelde parçayla değiştirilmelidir.

 

Motor ve Termostat Arızası ile Çözümleri; Bazı durumlarda buzdolabı çalışmaz bunun nedeni elektriğin motora iletilmemesinden kaynaklıdır. Bir diğer neden ise elektriğin motora iletilmesine rağmen mekanik olarak motorun çalışmıyor olmasından kaynaklıdır. Böylesi bir durumda motorsal bir arızanın çözümü teknik servis olmaksızın mümkün değildir. Ancak yinede motor üzerinde bulunan pervanenin hareketini engelleyen toz veya araya sıkışmış bir materyal bulunuyorsa bu yapının tekrardan çıkartılması gerekir. Eğer toz ve bir apart dan kaynaklı buzdolabı çalışmıyor ise buradaki toz ve materyal çıkartıldığı takdirde buzdolabınız tekrardan çalışacaktır. Termostat arızası ise buzdolabında istenilen soğukluğun yakalanmaması veya termostatın çalışmamasından kaynaklıdır. Böylesi bir durumda termostat değişikliği yeterli olacaktır.

 

Aydınlatma ve Zamanlayıcı Ayar Arızası ile Çözümleri; Bazı durumlarda soğutmanın belli saat aralığında yoğun yapılması istenir ancak buzdolabı üzerinde bulunan zamanlayıcının soğutmanın istenildiği zaman aralığında çalışmadığı gözlemlenmiştir. Böylesi durumlarda zamanlayıcı arızası elektronik bir etmenden kaynaklı olduğu için değiştirilmesi gerekir yapılan tamirler randıman vermemektedir. Eğer buzdolabını açtığınız zaman ışık yanmıyorsa, ampul değiştirilirse sorun ortadan kalkacaktır.

 

Buz Kırma Sistemi ve Ses Problemi; Kimi zamanlarda derin dondurucu bölümünde oluşan karı eritememektedir. Biriken karın küme halini aldığı gözlemlenmiştir. Böylesi durumlarda kar kümesi komple eritilerek kırma sistemini otomatik olarak gerçekleştiren yapıların sağlıklı olarak çalışması sağlanacaktır. Buzdolabının yerinin yamuk olması veya motorunun aşırı soğutmaya bağlı olarak zorlanmasından veya pervaneye takılan bir materyalden kaynaklı olarak rahatsız edici ses çıkarttıkları gözlemlenmiştir. Böylesi durumlarda dolabın yeri sabitlenmeli, pervaneye takılan bir materyal veya birikmiş toz zerreleri alınmalı ve motora yüklenen aşırı derecede soğutma yükünün derecesi arttırılmalıdır.


WHATSAPP
SERVİS TALEP FORMU