SERVİS TALEP FORMU

Çamaşır Makinanızın Temizliğe İhtiyacı Var Mı?

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri, çamaşır makinesinin bulunduğu her evde mutlaka bilinmesi gereken pratik bilgiler arasında yerini alıyor. Çamaşırlarınızı tertemiz yapmakla görevli olan bu beyaz eşya ürünü, zaman zaman kıyafetlerden gelen tozlardan dolayı kirlenmektedir. Her ne kadar yıkama esnasında kendini temizlediğini düşünseniz de aslında çamaşır makinesinin göremediğiniz yerlerinin de temizliğe ihtiyacı olacaktır.

Tozlu ortamlarda çalışıyorsanız ve iş kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atıp yıkıyorsanız, yıkama sonrasında kapak bölümüne bir göz atmanızı rica edeceğiz. Kapağın olduğu koruyucu lastiklerin ve camlı bölümün tozlandığını kolayca görebilirsiniz. Bu kirlerin o bölgeye işlememesi ve her zaman temiz kalması için imdadınıza koştuk.

1) Elma Sirkesi ve Su
Çamaşır makinesinin sürekli çalıştığı bir evde kısa bir süre sonra iç kısımlarında kirlenmesi oldukça normal olacaktır. Çünkü kıyafetlerin üzerindeki toz ve yünler bazı kısa programlarda gitmeyebilir. Bu durum da makinenin kazanının ve lastik contasının kirlenmesine neden olur. İşte böyle anlarda elma sirkesi ve su kullanarak makineyi temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler ise şöyle olacaktır:

Bir kap içinde aynı ölçülerde elma sirkesi ve su karışımı hazırlayın.
Bu karışımı biz bez yardımı ile alıp makinenin iç kısmını silin.
Daha etkili bir temizlik için bu karışımı makinenin iç kısmına döküp kısa programda çalıştırmayı deneyin.
Çalışma esnasında sirkeli karışım tüm borulara kadar ulaşıp makinede oluşan tozları büyük bir değişimle temizleyecektir.
Makinenin ömrünü uzatmak ve daha temiz şekilde kullanmak için ayda 1 defa bu yöntemi deneyebilirsiniz.
çamaşır makinesi temizleme

2) Beyaz Sirke ve Limon Tuzu
Limon tuzunun adeta bir kireç çözücü olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Su ısıtıcılarında yaşanan kireçlenmeyi çözdüğü gibi çamaşır makinesinde oluşan kireçlenmeyi de giderecek etkiye sahiptir. Tabi periyodik aralıklarla kullanırsanız. Çamaşır makinesi temizliği sirke limon tuzu ile nasıl uygulanır diyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

Bir ölçü kabı içinde iki yemek kaşığı limon tuzu ve bir bardak beyaz sirke karıştırın.
Limon tuzunun biraz erimesini sağlayın.
Daha sonra bu karışımı makinenin deterjan kısmına yahut iç kısmına ekleyin.
Son adımda çamaşır makinesini sıcak bir programda çalıştırın ve bu etkili malzemelerin makineyi temizlemesine şahit olun.
Her ay bir defa bu yöntem ile makinenin ihtiyaç duyduğu temizliği sağlayabilirsiniz.
çamaşır makinesi temizlemesi

3) Karbonat ve Sirke
Çamaşır makinesi temizliği karbonat ve sirke ile daha da etkili bir hal alacak. Karbonatın ev eşyalarına zarar vermeden temizleme özelliğini günden güne herkes öğreniyor. Şimdi de karbonat ile çamaşır makinesini temizleyebilirsiniz. Çözücü etkisi ile makinede göremediğiniz bölümlerdeki kireçleri ve tozları tertemiz yapabilir. Denemek için şu işlemler gereklidir:

Bir büyük bardak içine karbonatı dökün ve bardağı doldurana kadar sirke ekleyin. Beyaz sirke tercih edebilirsiniz. Eğer evde farklı sirke türleri varsa onlarla da temizlik işlemini yapabilirsiniz. Karbonat ve sirkeyi karıştırdıktan sonra makinenin iç kısmına boşaltın. Dilerseniz deterjan bölümüne de ekleyebilirsiniz.
Daha sonra sıcak ve kısa bir programda makineyi çalıştırmaya başlayın. Çok uzun programlar çamaşır makinesini yorabilir. 1 saatlik sıcak yıkama yeterli olacaktır.
Yoğun yıkama sonrasında veya çok kirli kıyafetleri yıkadıktan sonra bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
çamaşır makinesi temizleme karbonat

4) Bulaşık Makinesi Tableti
Son zamanlarda çamaşır makinesi temizliği bulaşık tableti ile de yapılmaktadır. Piyasada yer alan bulaşık makinesi tabletlerinde kireç çözücü, temizleyici ve parlatıcı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin çamaşır makinesinde etkisi de oldukça ilgi görüyor. Yapmanız gereken evinizde kullandığınız bulaşık makinesi tabletini, çamaşır makinesinin kazan kısmına bırakın ve sıcak bir programda makineyi çalıştırın. Bu işlemi sadece makineyi boşken denemelisiniz. Kıyafetler varken denemeniz kıyafetlerinize zarar verebilir.

çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır

5) Çamaşır Suyu
Bulaşık makinesinin her bir bölümü temizlik isteyecektir. Dış yüzeyi, deterjan bölmesi ve lastik contaları zamanla kirlenmeye başlar. Bunun için ılık bir bez kullanarak birkaç damla çamaşır suyu ile makineyi temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesini temizlemeden önce eldiven kullanarak ellerinizi koruyabilirsiniz. Daha sonra ise:

Bir kap içinde birkaç damla çamaşır suyu ve ılık suyu karıştırın.
Bulaşık süngeri veya temizlik bezi ile bu sudan alarak temizleme işlemine başlayın.
Özellikle lastik koruyucuların iç kısmını bu yöntemle daha temiz hale getirebilirsiniz.


WHATSAPP
SERVİS TALEP FORMU